reklama

Sila autosugescie, heterosugescie. Sila našej vôle a predstavivosť.

Tento článok vznikol na podnet veľmi zaujimavého opisu uvedeného v knižkách hypnoterapeuta, klinického psychológa, lektora a trénera klinickej hypnózy, pána PhDr. Jiřího Zíka. Zaujala ma časť o francúzskom lekárnikovi Émile Couého (1857 - 1926), ktorého autosugestívny postup si získal neobyčajnú popularitu. Experiment tohto človeka spočíval v prevedenej heterosugescie a následne autosugescie u daného človeka. Coué poskytol jednému pacientovi liek, ktorý ho vyliečil z dlhodobej nemoci. Otvorene priznal, že to čo pomohlo pacientovi zbaviť sa problémov, bola jeho psychika, pretože "liekom" bola iba obyčajná zafarbená voda. Tento úžastný pokus ďalej rozvíjal. Heterosugesciou sa snažíme danému človeku niečo sugerovať. Avšak takáto heterosugescia je účinná vtedy a len vtedy, ak ju prevezme podvedomie daného človeka - teda sa zmení na autosugesciu, pričom jedinec dosahuje to, o čo sa usiluje, prostredníctvom seba samého. Podvedomie, podľa Émile Couého, disponuje rozsiahlou pamäťou, ktorá registruje rôzne príhody nášho života bez nášho vedomia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Súčasne je však dôverčivé a ovplyvniteľné a prijme všetko, čo sa mu povie. Priamo ovplyvňuje nielen fungovanie organizmu, ale určuje taktiež beh celého nášho života.

Základom Couého metódy bola predstavivosť. Otvorene hlásal, že v boji proti chorobám sa až príliš kládla do popredia vôľa, ktorej pôsobenie však zlyhávalo. Dôležité je preto spoliehať sa viac na svoju fantáziu než na vôľu. V preklade kladieme dôraz na vizualizáciu, obraznú predstavu pred našim vnútorným zrakom.

Silu predstavivosti dokazoval autor rôznymi príkladmi. Klasický príklad:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Drevo dlhé 10 metrov a široké 25 centimetrov položené tesne nad zemou - tým prejde každý.

To isté drevo položené v úrovni kostolných veží - tým neprejde skoro nikto.

Podmienky sú tie isté, ide však o našu predstavivosť.

Ani silná vôľa nedokáže premôcť predstavu pádu.

Ľudia sú podľa Couého chorí, pretože majú určitú predstavu. Zmena tejto predstavy navodí i uzdravenie. Predstavivosť prirovnáva k divokému potoku, ktorý nesie každého, kto do neho spadne, napriek obrovskej snahe dostať sa k brehu. Avšak silu tohto prúdu je možné využiť napríklad k výrobe elektrickej energie.

Pri výskume účinku autosugescie a predstáv dospel autor k záveru, že nie je potrebné používať špecifické sugescie, ale stačí iba jedna všeobecná:"Deň čo deň sa mi darí lepšie a lepšie." Táto veta sa stala okrídlenou a vyjadruje silnú vedúcu myšlienku couéizmu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Skúsme teda priatelia túto techniku. Nemusíme sa stotožniť so všetkým čo Émil Coué hlásal. Môžme však s určitosťou súhlasiť, že sugescia funguje a závisí len od nás ako, k čomu a ako silne dokážeme nabiť naše predstavy určitou myšlienkou. Naozaj to stojí aspoň za vyskúšanie. Nemáme čo stratiť.

Pekný deň.

Tomáš Halagan

Tomáš Halagan

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

volám sa Tomáš Halagan. Študujem na STU fakulta FIIT odbor aplikovaná informatika na 3. stupni vysokoškolského štúdia - teda na doktorandskom štúdiu. Venujem sa IT technológiam, inovatívnym nekonvenčným riešeniam nielen v tejto oblasti, ale aj v oblasti psychológie, hypnózy, astrológie. Mojim veľkým koníčkom je hudba a všetko s ňou spojené. Zoznam autorových rubrík:  PsychológiaPedagogika - školaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu