Sila autosugescie, heterosugescie. Sila našej vôle a predstavivosť.

Autor: Tomáš Halagan | 26.10.2013 o 14:59 | (upravené 26.10.2013 o 20:11) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  57x

Tento článok vznikol na podnet veľmi zaujimavého opisu uvedeného v knižkách hypnoterapeuta, klinického psychológa, lektora a trénera klinickej hypnózy, pána PhDr. Jiřího Zíka. Zaujala ma časť o francúzskom lekárnikovi Émile Couého (1857 - 1926), ktorého autosugestívny postup si získal neobyčajnú popularitu. Experiment tohto človeka spočíval v prevedenej heterosugescie a následne autosugescie u daného človeka. Coué poskytol jednému pacientovi liek, ktorý ho vyliečil z dlhodobej nemoci. Otvorene priznal, že to čo pomohlo pacientovi zbaviť sa problémov, bola jeho psychika, pretože "liekom" bola iba obyčajná zafarbená voda. Tento úžastný pokus ďalej rozvíjal. Heterosugesciou sa snažíme danému človeku niečo sugerovať. Avšak takáto heterosugescia je účinná vtedy a len vtedy, ak ju prevezme podvedomie daného človeka - teda sa zmení na autosugesciu, pričom jedinec dosahuje to, o čo sa usiluje, prostredníctvom seba samého. Podvedomie, podľa Émile Couého, disponuje rozsiahlou pamäťou, ktorá registruje rôzne príhody nášho života bez nášho vedomia.

Súčasne je však dôverčivé a ovplyvniteľné a prijme všetko, čo sa mu povie. Priamo ovplyvňuje nielen fungovanie organizmu, ale určuje taktiež beh celého nášho života.

Základom Couého metódy bola predstavivosť. Otvorene hlásal, že v boji proti chorobám sa až príliš kládla do popredia vôľa, ktorej pôsobenie však zlyhávalo. Dôležité je preto spoliehať sa viac na svoju fantáziu než na vôľu. V preklade kladieme dôraz na vizualizáciu, obraznú predstavu pred našim vnútorným zrakom.

Silu predstavivosti dokazoval autor rôznymi príkladmi. Klasický príklad:

Drevo dlhé 10 metrov a široké 25 centimetrov položené tesne nad zemou - tým prejde každý.

To isté drevo položené v úrovni kostolných veží - tým neprejde skoro nikto.

Podmienky sú tie isté, ide však o našu predstavivosť.

Ani silná vôľa nedokáže premôcť predstavu pádu.

Ľudia sú podľa Couého chorí, pretože majú určitú predstavu. Zmena tejto predstavy navodí i uzdravenie. Predstavivosť prirovnáva k divokému potoku, ktorý nesie každého, kto do neho spadne, napriek obrovskej snahe dostať sa k brehu. Avšak silu tohto prúdu je možné využiť napríklad k výrobe elektrickej energie.

Pri výskume účinku autosugescie a predstáv dospel autor k záveru, že nie je potrebné používať špecifické sugescie, ale stačí iba jedna všeobecná:"Deň čo deň sa mi darí lepšie a lepšie." Táto veta sa stala okrídlenou a vyjadruje silnú vedúcu myšlienku couéizmu.

Skúsme teda priatelia túto techniku. Nemusíme sa stotožniť so všetkým čo Émil Coué hlásal. Môžme však s určitosťou súhlasiť, že sugescia funguje a závisí len od nás ako, k čomu a ako silne dokážeme nabiť naše predstavy určitou myšlienkou. Naozaj to stojí aspoň za vyskúšanie. Nemáme čo stratiť.

 

Pekný deň.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?