reklama

Staňme sa lepšími pedagógmi

Úvodom chcem venovať tento článok všetkým pedagógom, ale aj tej druhej strane - študentom. Či už to budú ľudia, ktorých hlavnou pracovnou náplňou predstavuje pedagogická činnosť a nevynímajúc taktiež ľuďom venujúcim sa tejto činnosti pre vlastné potešenie, ako hobby, formou pomoci kamarátom, spolužiakom, formou privyrobenia si. Nie je tomu tak dávno a i ja som okúsil ovocie pedagogickej činnosti v rámci doktorandského štúdia. Už dávno pred touto ostrou skúsenosťou mi bolo známe to, ako je treba pristupovať k študentom, teda k ľuďom túžiacich po nových obohacujúcich poznatkoch. Nechám na diskusiu to, ako je potrebné pristupovať k výučbe.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dôležité, poučné a zároveň zarmucujúce je to, že sa mi zdôveril jeden z mojich študentov s mnohými prípadmi, kedy sa mu cvičenia na vysokej škole znechutili, aj keď v podstate išlo o celkom zaujimavý predmet. Uviedol i konkrétny prípad, kedy sa cvičiaci nad ním povyšoval a zneužil jeho chvíľkovú psychickú slabosť (bolesť hlavy, nevyspatosť, rozladenosť) a nenechal ho na pokoji, až kým mu nedal poriadne pocítiť to, že je iba obyčajná nula a hlupák, ktorý nemá čo robiť na tomto štúdiu.

Je naozaj pravda, že študenti sú čoraz viac lenivejší, menej húževnatejší, prepadajú neduhom súčasnej doby ? Alebo je možné hľadať príčinu a pravdu aj niekde inde ? Prečo nie je možné hodnotiť pedagogickú výučbu jednotlivých pedagógov študentmi ? Je naozaj oprávnené uznávať autoritu pedagógov len pre ich dosiahnutý titul ? Myslím, že autorita a schopnosti ktoré prispievajú k zvyšovaniu kvality výučby nie sú spojené s dosiahnutým vzdelaním.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tak o čom je vlastne celá pedagogická činnosť ? Tak ako všetky pracovné činnosti, i táto si vyžaduje neustále vzdelávanie sa a odstraňovanie predchádzajúcich nedostatkov. Možno by pre začiatok stačilo uvedomiť si, že najdôležitejšie je mať ľudský prístup, mať pochopenie, byť férový, zachovať profesionalitu, určite sa nepovyšovať a taktiež snažiť sa podať učivo zaujimavým spôsobom. Spôsobom, ktorý utkvie študentom v pamäti. Spôsobom pre ktorý sa radi vrátia pred pedagóga a s otvoreným srdcom si vypočujú, čo nové si pre nich pripravil.

Najhorším uvedomením si pri štúdiu je to, ak študujeme len z povinnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najkrajším uvedomením si pri štúdiu je to, ak študujeme preto, lebo nás ženie dopredu zvedavosť, potreba uspokojenia mysle a získanie poznatkov pre náš rozvoj.

Vteda sa stáva štúdium radosťou, pedagogická činnosť má zmysel.

Povinnosť plynule prechádza k vášni a k rozvíjaniu všetkých ostatných zmyslov, ktoré ostali predtým uzavreté.

Pekný deň.

Tomáš Halagan

Tomáš Halagan

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

volám sa Tomáš Halagan. Študujem na STU fakulta FIIT odbor aplikovaná informatika na 3. stupni vysokoškolského štúdia - teda na doktorandskom štúdiu. Venujem sa IT technológiam, inovatívnym nekonvenčným riešeniam nielen v tejto oblasti, ale aj v oblasti psychológie, hypnózy, astrológie. Mojim veľkým koníčkom je hudba a všetko s ňou spojené. Zoznam autorových rubrík:  PsychológiaPedagogika - školaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu